Jantrajóga

Jantrajóga – tibetská jóga pohybu – je jedným z najstarších zaznamenaných systémov jógy na svete. Prišla k nám z Tibetu, z krajiny, ktorá bola držiteľkou rozsiahleho buddhistického poznania a dedičstva. Jedinečná séria pozícií a pohybov v jantrajóge skombinovaná s vedomým dýchaním, nám môže pomôcť skoordinovať a zharmonizovať vlastnú energiu, čím sa naša myseľ uvoľní a nájde autentický stav vyrovnanosti.

Mnohé z pozícií používaných v jantrajóge sú podobné ako v hathajóge, ale spôsob, ako sa do nich dostať a aplikovať ich, sa výrazne odlišuje.

Jantrajóga je  následnosť cvičení, ktorá pozostáva zo siedmich fáz pohybu spojených so siedmimi fázami dýchania. Obzvlášť pozícia v ústrednej fáze každého pohybu pomáha vytvoriť špecifické zadržania dychu, ktoré fungujú na hlbokej a jemnej úrovni. Z toho dôvodu nie je dôležitá len hlavná pozícia, ale aj toto zadržanie a celý pohyb.

Systém jantrajógy obsahuje širokú škálu pohybov, ktoré môže aplikovať každý. Je to najlepšia metóda na dosiahnutie dobrého zdravia, uvoľnenia a rovnováhy prostredníctvom koordinácie dychu a pohybu. Táto elementárna a bohatá metóda je spojená s hlbokou esenciou náuky dzogčhenu, avšak nie je nevyhnutné, aby cvičiaci jantrajógy nasledoval nejakú duchovnú cestu,  a tak ju môže cvičiť ktokoľvek bez obmedzení. Napomáha objaveniu pravého prirodzeného stavu.